Android frissítő csütörtök
2012.08.16. 22:14 Szólj hozzá!
Szép nap ez a mai, több alkalmazás frissítés érkezett az Android tulajok számára, mi magyarok pedig külön örülhetünk. Íme az örömkommandó:
Magyar diktálás, Google Search
Mostantól nem foglalja feleslegesen a helyet a billentyűzeten az a kis mikrofon ikon, a mai naptól kezdve magyarul is lehet beszélgetni a telefonnal. Diktálni, keresni. A magyar Google kereső is már értelmezi az egyszerűbb magyar kérdéseket, és különböző keresési találatok megjelenítése helyett egy válasszal szolgál.
Aki tehát attól félt, hogy a Google Now csak a kiválasztott pár nyelvet beszélőnek lesz hasznos, az most örülhet, úgy tűnik, mi magyarok sem maradunk ki belőle. A funkció szépen lassan minden eszközön bekapcsolódik, nem kell hozzá a legfrissebb Android, 4.1 és 4.0 mellett 2.3-ról is pozitív visszajelzéseket lehet olvasni.
Keresd a mikrofon ikonokat és próbáld ki! Saját tapasztalat alapján elég szépen megérti a mondottakat, már ha nem suttogva beszélsz hozzá. Mint ahogy az egyik bitcast adásban említettük, suttogni lehet hozzá, csak hülyén néz ki.
Google Maps frissítés
Új ikonnal és pár kellemes funkcióval gazdagodott a Google Maps.
- Kereséskor kiemelve láthatja a városhatárokat, irányítószámokat és egyebeket.
- A helyelőzmények segítségével végigböngészheti, melyik nap hol járt.
- Továbbfejlesztett tömegközlekedési információs réteg, és a közlekedési mód szerinti tallózás új lehetősége.
Kíváncsi vagyok, a "helyelőzmények" mennyire merítik az akksit, milyen plusz adatokkal szolgál, illetve mennyire részletes. Nagyjából arról van szó, hogy a telefon így is, úgy is bizonyos időközönként beméri, hogy hol van. Használja minderre az elérhető WiFi routerek, telefon rádióadók adatait, illetve néha a GPS-t.
Már régebben bevezetett béta funkció elvileg képes lett volna megsaccolni, hány órát töltök otthon/munkahelyen/egyéb helyeken. Anno nem akart működni, hátha ezt fejlesztették tovább.
Play Store frissítés
A Play Store frissítése várható, ami eleinte nem sok újítást mutat, de a szőrös és viszonylag szegénykés (gondolj arra, hogy itthon még nem elérhető a zenéket, könyveket és filmeket, sőt, eszközöket árusító részleg) tartalom alatt megbúvó új tartalmat rejt. Kódbuherálók szétszedték az alkalmazást és ezt találták:
- Ugyan a Nexus 7 vásárlók már kezdőegyenleggel rendelkeztek, akkor még nem vezették be a bónokat/kuponokat/redeem cardokat. Ennek segítségével nem kell bankkártyát a fiókodhoz kötni, ajándékozni lehet, szerintem már mindenki látott ilyet. Jöhet.
- Mondjuk az Amazon mintájára már itt is lesz Wishlist, ahová az olyan drága alkalmazásokat teheted, amikre ugyan nincs pénzed, de nagyon szeretnéd rátenni a mancsodat.
Az AndroidPolice boncolgató cikkében pár screenshotot és leírást is láthatsz.
FRISSÍTÉS: Közben kaptunk Twitteren egy tippet. A Play nem áll meg itt, egy újabb funkció aktivizálódott, amiről a Google I/O során már beszámoltam. Az ún. inkrementális frissítésnek köszönhetően az egyes alkalmazások firssítésénél már nincs szükség letölteni a teljes méretű új verziót, csak a különbséget. Jó hír ez a mobilnetet használóknak, hiszen komoly forgalmazott adatmennyiségtől mentheti meg őket.
Kérdéses, hogy a másik bejelentett újdonság, azaz az alkalmazások titkosítása mikor élesedik. (Ugye ez a kalózkodóknak és a fizetést kerülőknek nem jó hír. Főként azon ország felhasználóit érheti kellemetlenül, akiknek még lehetőségük sincs a fizetős Play részleg elérésére.)
A tippért köszönet ripthestage-nek, az új funkcióról az androidportal cikkjében olvashatsz még, ahol láthatod még az AndroidPolice videóját.
Instagram 3.0
Egy kép többet mond ezer szónál -- tartja a mondás -- hát akkor egy videó mennyit pofázhat? Az alábbi videó szépen bemutatja az újítást, ami tömören ennyi: a képeket most már térképen is ábrázoltathatod. Tapsvihar.
Sőt, ugyan nem csütörtökön, de az elmúlt pár napban több újdonság is meglepte az Androidos közösséget:
Pinterest – egy új arc
Ne kérdezzétek, nem használtam. Kipróbáltam, nem értettem meg a lényegét. Nem is akartam. Ettől függetlenül végre(?) elérhető a hivatalos Androidos alkalmazás. Nem laggol (túlságosan), Szép holo felülete van. Kell ennél több? Ha te használod a webes felületet is, és ezt is kipróbáltad, kérlek, számolj be róla!
Google Translate – elbánik a képekkel is
A mai bitcast adásban már említettem, hogy a legújabb Google Translate már a lefényképezett szöveget is képes felismerni és lefordítani. Eddig esetleg a Google Goggles képről tárgyakat, szöveget felismerő alkalmazását lehetett volna erre használni, de az a fordítás helyett csak felismerhette a szavakat.
Így a legújabb Translate már nem csak a begépelt, esetleg szabad kézzel megrajzolt karakterekkel (gondolok itt a keleti nyelvekre) bevitt szavakat képes lefordítani, hanem a képen szereplókkel is megbírkózik. Sőt, úgy tűnik, hogy a legelső pontnak köszönhetően már a magyarul diktált szavak sem gyűrik le.
Boldogság.