Ahogy az előző bejegyzésben is írtam, tényleg a mai dátum volt a nyerő: a Google pár perce bejelentette az új Nexus telefont és az Android 4.4-et.
Az új telefon először függetlenül elérhető a következő országokban a Google Play-en keresztül: U.S., Canada, U.K., Australia, France, Germany, Spain, Italy, Japan and Korea (and coming soon to India). A 16 gigás verzió ára 349 dollár, míg a 32 gigásé 399. Hazánkhoz legközelebb még mindig Németországból lehet elérni a Play Store-on kereszül a telefont.
Az új rendszer, az Android 4.4 (KitKat) nemsokára a Nexus 4, 7, 10, a Samsung Galaxy S4 és HTC One Google Play edition eszközökre is elérhető lesz.
Egyelőre nem él sem az http://android.com/whatsnew, sem pedig a http://google.com/nexus/5 már él! oldal, a bejelentő cikkben kiemelték, hogy az Android 4.4 a kevesebb memóriával rendelkező telefonokon is kényelmesen fog futni.
Reaching the next 1 billion users
Building a platform that makes mobile phones accessible for everyone has always been at the heart of Android. Until now, some lower-end Android phones couldn't benefit from more recent Android releases due to memory constraints. With KitKat, we've slimmed down Android’s memory footprint by doing things like removing unnecessary background services and reducing the memory consumption of features that you use all the time. We did this not only within Android but across Google services like Chrome and YouTube. RAM (or memory) is one of the most expensive parts of a phone, and now Android can run comfortably on the 512MB of RAM devices that are popular in much of the world, bringing the latest goodies in Android 4.4 within reach for the next billion smartphone users.
Tetszett a bejegyzés? Oszd meg az ismerőseiddel!
Egyre több jel mutat arra, hogy a Google ma fogja bemutatni a legújabb Nexus telefont, az LG által gyártott Nexus 5-öt.
A várakozások szerint órákon belül a Google bejelenti az új telefont és az Android legújabb változatát. Mint mindig, most is óvatosan kell kezelni ezt az információt, ahogy az elmúlt egy hónap során látható volt, szeretnek ezek a pletykák terjedni. A legújabb változat szerint a telefont ma jelentik be és holnaptól lehet megvenni. Azt, hogy itthon mikor lesz elérhető, azt inkább nem tippelném.
- Egyre több mobilszolgáltató raktárából érkeznek az ott dolgozóktól képek, miszerint fehér és fekete Nexus 5-ből raktáron van jó pár.
- Változott a Nexus 7 megjelenése a Play Store-ban. Kis ráncfelvarrást kapott a modellválasztó, valószínűleg felkészülnek az új Nexus(ok) érkezésére.
- A http://www.kitkat.com/android napok óta jelszóval védett oldal lett, valószínűleg a bejelentés után engedik szabadjára.
- Több alkalmazás is vár a frissítések publikálására. 14 alkalmazás október 28-i időponttal vár arra, hogy a Google megnyomja azt a bizonyos gombot.
Nexus 5
Nagyon sok kép, sőt, videó kering már az új eszközről. Emellett a specifikációk és a javítási útmutató is kiszivárgott.
Amit lehet tudni:
- 5 colos full HD (1080p) kijelző
- 2.3GHz négy magos Qualcomm Snapdragon 800 processzor
- 2GB RAM
- 16GB belső memória (SD bővítés nincs, 32GB modell valószínű)
- 8 megapixeles kamera (OIS)
- 2,300mAh akkumulátor
- az LTE chip takarékosabb lesz, mint az LG G2-ben (az envelope tracking megoldásnak köszönhetően)
Amit a telefont kézbefogók mondtak még:
- akksi ideje: 17 óra beszélgetés, 8 óra netezés, 6 óra videó nézés
- Moto X-hez hasonló mindig figyelő mikrofon.
- 100 giga ajándék Google Drive tárhely (valószínűleg két évig), ami a folyamatos mentéshez elég hasznos.
- a legolcsóbb modell $349
Mi várható még?
Az Android 4.4 KitKat bejelentése. Milyen újdonságokat hozhat?
Már régóta várt tulajdonság, hogy egy új változat amellett, hogy többet ad, kevesebbet kér. A régebbi eszközök már nem olyan izmosak, mint az újak, kevesebb a memóriájuk, gyengébb a proci, és még a grafikus gyorsító sem világmegváltó. A hírek szerint a 4.4 kevesebb memóriát fog fogyasztani, jobban fogja kezelni a rendelkezésre álló erőforrásokat.
Takarékosabb lesz. A szenzorok kezelése és a WiFi kommunikáció kontrolláltabb lesz. A szenzorokra várakozva a processzor alacsonyabb energiaszintre léphet, amíg az értékek meg nem érkeznek. A WiFi-n keresztüli kérések pedig bevárják majd egymást, csoportosan lesznek továbbítva, így a processzor a köztes időkben szintúgy energiatakarékosan üzemelhet.
Hogy érthető legyen, az OS X Mavericks processzorkímélést magyarázó ábráját hívom segítségül:
Szenzorból sosem elég (?), úgyhogy újabb szenzor típusok lesznek elérhetők lesznek a 4.4-ben, köztük a mágneses forgásvektorral, lépés érzékelésével és lépésszámlálóval. Ha a mostani okosóra őrületre gondolunk, akkor gyanús, hogy ezek a szenzorok pl. egy órában jól jönnek majd.
Az új, 2013-as Nexus 7 nem tartalmazott az NFC-s fizetéshez szükséges "secure element"-et, azaz egy biztonságos tárolót, így a Google fizetési megoldása, a Wallet nem volt használható rajta. Ez viszont valószínűleg meg fog változni, ugyanis a Nexus 5-ben nincs ilyen chip, szóval vagy NFC fizetés nélkül marad a Google csúcskészüléke, vagy megoldották a problémát, és nem is kell majd.
Teljes backup megoldás, ami az alkalmazásokat és azok adatait menti a Google tárhelyére. (Kb. mint az iCloud az Apple felhasználók számára.) Emellett ne feledjük el, hogy az ajándékba kapott 100GB tárhely elég sok mindenre használható lesz majd. Sőt, a fejlesztők 4.4 után egyesített tárhelyként elérhetik majd mind a belső memóriában, mind pedig a felhőben tárolt adatokat.
Na jó, de mi még?
Új Nexus 10? Voltak róla hírek, miszerint a következő verziót is a Samsung csinálja majd, még nagyobb felbontással, még erősebb vassal, de nem sok dolog derült ki róla, az utóbbi időben nem került szóba.
Nexus 8? Az LG nem csak a G2-t jelentette be, hanem egy 8.3 colos tabletet is, a GPad 8.3-at. A Google úgy tűnik, szeret az LG-vel együtt dolgozni és olcsóbb, mégis erős eszközöket gyártatni. Nemrég pedig előkerült a GPad modell nevére (V500) igencsak hajazó V510-es modell a Bluetooth engedélyre várva.
Nexus óra? Samsung Gear, Sony Smartwatch 2, Qualcomm Toq, miért ne lehetne mondjuk egy Nexus Now, ami a Google Now szolgáltatásait nyújtja, a csuklódon? Elvégre a Google két hónapja felvásárolta a WIMM Labs okosórát készítő céget.
Remélhetőleg mindent megtudunk, hamarosan. Addig is: te melyiket várod a legjobban? Hogy tetszik a Nexus 5?
Források:
Tetszett a bejegyzés? Oszd meg az ismerőseiddel!
Másfél éve írtunk arról a félelemkeltésről, amit a RFID-val rendelkező diákigazolványok bevezetése kapcsán történt. Mindez semmit sem változtatott azon, hogy az új igazolványokat bevezessék, s bár még ebből hazánkban nem volt gond, a hónap elején egy texasi iskolákban tört ki a botrány.
Two San Antonia, TX schools rendszere az elmúlt két hétben elérhetetlenné vált, azért sokat mondó a http://www.nisd.net/studentlocator/ URL, amin egy ideig elérhető volt.
Az iskolák érvelése – mint minden esetben, amikor a Nagy Testvér szóba kerül – a tanítás és a diákok biztonságára vonatkozik. A diákok (év vesztesek és évismétlők kivételével az utolsó években :)) az iskolába járás ideje alatt kiskorúak, akikért a tanárok felelnek.
Egy ilyen rendszerrel egyszerűen figyelemmel lehetne követni, hogy melyik gyerek hiányzik. Ne feledjük, hogy egy olyan amerikai rendszerről van szó, ahol akár az is feltételezhető, hogy fémdetektoron keresztül mehetnek csak be a diákok az iskolába (bár - számomra meglepő módon – nem Texasban van a legtöbb regisztrált fegyvertartó), amihez egy RFID olvasót kapcsolni, és szoftveresen kiszűrni azt, ha egyszerre (gyors egymásutánban) két chip halad át a kapun, nem lehetetlen. Az iskola tehát egyrészt tudni fogja, hogy ki hiányzik és ki akar két óra között “lelépni”, ami bizonyos esetekben előnyös.
Másfelől ugye itt a Nagy Testvér esete. Tényleg szükségünk van arra, hogy minden lépésünket kövessék? Ha a rendszer olyan, akkor szükséges-e hogy az igazgató pontos statisztikával rendelkezzen a diákok wc-re menési gyakoriságáról? Akarjuk-e, hogy csak azért kapjon egy gyerek intőt, mert a rendszer szerint épp akkor az iskolaudvaron volt, amikor történt ott valami?
És ha már a Nagy Testvérnél tartunk, tényleg azt akarjuk, hogy az elkövetkező nemzedék számára ennyire természetes legyen, hogy minden lépésüket kövessék? Ez a fajta kontroll elsősorban a diktatúrák része, beszéljünk csak a minket is érintő történelmi eseményekről: Hitler, Sztálin, Rákosi, Kádár és a “sikeres” besúgóhálózatukról.
Miközben önszántunkból is egyre többet osztunk meg életünkről, helyzetünkről, tényleg szükség van-e iskolai szinten arra, hogy – még ha extrém hasonlítás is – diktatórikus technikával kövessék a gyerekek minden lépését?
Tegyük még hozzá azt is, hogy ez a rendszer sem failsafe. A könyvtár egy eldugott sarkában “elejtett” igazolvány, scanner és nyomtató segítségével egy másolat, ha látható helyen kell lennie a gyanú elterelése végett, vagy egyszerűen tornaóra alatt lenyúlni a másikét, és megtenni azt, amit meg akarunk tenni (és ami nem feltétlenül nyerné el a tanárok tetszését). Persze hozzáadhatnánk még ehhez pár videókamerás figyelőrendszert, de ez esetben gondolom nem én vagyok az egyetlen, aki az iskolát egy börtönnel azonosítaná.
Nektek mi a véleményetek? Ez csak egy amerikai hülyeség, vagy nálunk is be kellene vezetni?
via Lockergnome
Tetszett a bejegyzés? Oszd meg az ismerőseiddel!
Valakinek biztos elgurult a gyógyszere a Lifehackernél, amikor ezt az Instructable hack-et javasolta, ami annyira gáz, hogy muszáj felemelnünk a szavunkat ellene. (A Lifehacker folyamatos minőségromlásának egy újabb ékes bizonyítéka, ami miatt már olvasni se érdemes...)
Ugyan USB töltőből sem a lakásban, sem az úton sosincs elég (lásd a 2012-es Geeklány bejegyzésemet) tűzveszélyes megoldások helyett számos más megoldás alkalmazható. Példának okáért a cigarettagyújtót sokkal kulturáltabban és veszélyesség nélkül is hátra lehetett volna vezetni. Ha viszont nem akarunk barkácsolni, akkor még mindig vehetünk egy külső aksit (csak arra kell vigyázni, hogy legalább az ne legyen állandóan lemerülve :)).
Tetszett a bejegyzés? Oszd meg az ismerőseiddel!