Kinek kell egy PadFone?
2012.06.02. 07:30 Szólj hozzá!
Még évekkel ezelőtt beszélgettünk Artúrral* arról, hogy az igazi áttörést a számítógépek piacán nem az iPad fogja hozni, hanem az, amit az Asus elsőként a piacra dobott. A telefonom a tabletem a notebookom megoldás. A PadFone.
Bár újabban csak az Apple úttörő szerepéről esik szó (ami persze vitathatatlan), az ASUS újításai körül nincs akkora hype (ami volt, az is gyorsan lecsengett), amit én a két cég eltérő image-ében és prezentációs képességében érzek.
Példának okáért említsük a klasszikus Asus EEE 701-et, amit nemes egyszerűséggel nevezhetünk A netbooknak, ami előtt ezt a kifejezést nem is ismertük. Félreértett gépek tucatjait, ha nem százait köszönhetünk neki, s megmutatta, hogy megérett a váltás a könnyű készülékekre és a hosszan tartó aksikra. Ha nagy szavakat akarok használni, akkor azt is mondhatnám, hogy az Asusnak köszönhetjük a MacBook Airt is, ez viszont erős csúsztatás, hiszen a két készülék bemutatása között alig fél év eltérés volt. Arra pedig még az Apple sem képes, hogy egy Airt 6 hónap alatt kirázzon a kabátujjából.
Ahogy a netbook felé történő nyitás (és onnan az ultrabookok irányába való haladás) sorsszerű volt, úgy tűnik az Asus mostani lépése is kiszámíthatónak: a telefonjaink számítási képessége vetekszik egy netbookéval és még a felhasználási céljaik is csak részben különböznek.
Bármerre jár az ember, szinte minden fontosabb online és offline alkalmazást, mondhatni a fél életünket szinkronizálhatunk készülékünkre, a "vigyük magunkkal" szinte mantra lett, ha pedig nincs nálunk, akkor ott vannak a különböző távoli gépelérést elősegítő szolgáltatások, amiket a telefonjainkon is futtathatunk.
Ám hiába van ott a telefonunkon, hiába tudnám a felhőbe feltöltött doksit tárolni, hiába tudom elérni az otthoni PC-met TeamViewer-rel, a szervert SSH-val, ha az információ bevitele, átadása kész kínszenvedés. Aki próbált már droidra telepített TeamViewerről egy 1024x768-as (vagy még nagyobb felbontású) notebookon, pc-n adminkodni, az tudja miről beszélek.
Messzire kanyarodtunk a témától, az én állításom szerint ez a PadFone nem is annyira elvetemült eszköz, mint aminek elsőre tűnik. Ha például az Apple dobta volna piacra, akkor még mindig arról beszélnénk, hogy ez mennyire forradalmasította a számítógép piacot, és ez aztán az igazi "Post PC" éra, mert ezzel az összeállítással a megrögzött billentyűzet püfölők se szólhatnak semmit.
És milyen igazuk van.
Ott van példának okáért az iPhone 4S, ami szép, okos, rengeteg app van hozzá, amik a mindennapi életünket megkönnyítik. Másfelől továbbra is négyzetmilliméterben mérető a virtuális billentyűzete, ami ugyan kényelmes, de azért mégis csak két ujjal lehet pötyögni. Az iPhone 4S már régi motoros, úgy illik, ha a hasonló korú iPad 2-höz hasonlítom. Az iPad 2-nek nincs (még) retina display-e, mint az iPhone 4S-nek, viszont ugyanaz a proci ketyeg mindkettőben, azaz - ha a képernyő minőségét nem vesszük - az iPhone 4S-en futó alkalmazások az iPad 2-n se lassabbak és vica versa. Ehhez jön még az iPad-hoz "docking station", amivel a tabletünket egy notebookká konvertálhatjuk és szinte máris ott vagyunk, ahol a PadFone.
Azzal a különbséggel, hogy az iPhone-t az istennek se tudjuk beleerőltetni az iPad-ba, pedig jó lenne, kevesebbet kellene szinkronizálni, ami ugyan a cloud-dal egyszerű, de mégiscsak fölösleges, és nem kellene drágább iPad-ot venni a 3G támogatásért vagy nem kellene tetheringgel gyengíteni a telefon aksiját.
Most ugyan már van szép új iPad, gyorsabb procival, mint a jelenlegi iPhone, ráadásul kapott retina display-t is, azonban nyilván tuningolni fognak az új iPhone-on is, és azt szinte borítékolni lehet, hogy ugyanaz a proci lesz benne, mint az iPad-ban...
A témát körbejártuk, a kérdés igazából az, hogy az Asus-on kívül még ki száll be a PadFone fejlesztésbe. A 64G-s háttértárú PadFone árát, ami nem tartalmazza a billentyűzetet (tehát telefon + tablet), áprilisban 700€-ban határozták meg, ez nem is drága, ha figyelembe vesszük, hogy egyből két eszközt kapunk érte.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal