Google I/O 2012 első keynote
2012.06.27. 20:13 2 komment
Sok újdonságot hozott nekünk az első bejelentés: újabb Android változat, mely szebb, okosabb, gyorsabb, okosabb keresési szolgáltatás; offline hangfelismerés, Siri-szerű válaszokkal. Két új hardver, egy régóta várt táblagép és egy multimédiás kütyü.
Íme az első előadás fontosabb bejelentései képekben, magyarázattal és plusz információkkal kitöltve.
Az első kép nagyjából mindent elmond. Egy év alatt négyszeresére nőtt az aktivált Androidot futtató eszközök száma.
Hivatalosan is bejelentették az Android legújabb változatát, az Android 4.1 Jelly Bean-t. Az új verzió még jobban ráerősít a felhasználói élményre.
Több fejlesztésnek köszönhetően a telefon vagy éppenséggel tablet sokkal gyorsabban reagál majd az érintésre. Az ujjak követése során már azzal számol, hogy hol lesz majd az ujj, amikor a következő képkockát ki kell majd rajzolni. Emellett cacheléssel és további komolyabb berheléssel sikerült 60 fps-re emelni a képfrissítést rendszerszinten.
Szeretnék, hogy minden alkalmazás hasonló simasággal működne, így a fejlesztők számára elérhető lesz a következő fejlesztői eszköz, ami a felhasználói beavatkozásokat és a terhelést mutatja.
A bevitel területén is sokat fejlesztettek. Az eddig csak helyesírási hibákat javító alapértelmezett billentyűzet mostantól már tanul a bevitt mondatokból, és már előre sejti, hogy mit szeretne majd a tulajdonosa írni. Nincs szükség új billentyűzet vásárlására.
Eddig csak élő internetkapcsolattal tudták az angolul, németül és pár kiválasztott nyelven beszélők használni a hanggal történő bevitelt. Az új Android verzióba már beépítve érkezik a butított diktálás, így bárhol is legyünk, a telefon megért minket. Már ha beszéljük a nyelvét.
Komoly fejlesztésen ment át az egyik (más OS felhasználói által) legjobban vágyott Android elem is, az értesítési központ. Alkalmazásonként gyűjti össze a legújabb eseményeket, az egyes appok megnyitása nélkül, közvetlenül a központból végezhetőek majd a leggyakoribb műveletek, mint pl. a nem fogadott hívás után visszahívás.
Mi más lenne mégjobban fejlesztve a Google rendszerében, mint a kereső? Kereséskor már nem csak a weben talált oldalakkal jön vissza a kereső, hanem a kérdésekre szépen formázott, mondatba öntött választ ad. Sőt, ha szóban kérdezzük, az Apple Siri-éhez hasonlóan szóban válaszol a kérdésre. Erre vártunk. Erre vártunk?
Hányszor voltál már abban a helyzetben, hogy elfelejtettél valamit, és csak utána jutott az eszedbe, hogy még azzal is foglalkoznod kellett volna? Vagy voltál már egy olyan városban, amit abszolút nem ismertél, de pont ideje volt, hogy megéhezz, és sürgősen kell valami betevő?
Biztos vagyok benne, hogy az emberek nagy része legalább az egyiket átélte már. Itt jön közbe a Google Now, amely app sokat segít az ilyen problémákon. Minden keresés alapján gyűjti, hogy mi érdekel, mire kellhet figyelmeztetnie. Pl. ha rákeresel, mikor indul a repülőd, később azt is megjeleníti, nehogy elfelejtsd. Szintúgy mutatja, hogy mennyi iőbe telhet eljutni ide vagy oda, legyen az autóval vagy tömegközlekedéssel megtéve.
A felhasználó életének megkönnyítése után jöhet a kényeztetés is, kaptunk egy kis statisztikát, a Google szolgáltatási központjáról, a Google Play-ről. Ahogy alant is látszik: 600 ezer alkalmazás és játék (ebben nincsenek benne a filmek, zenék, újságok, könyvek), és mindezeket több mint 20 milliárdszor telepítették.
190 országban érhetők el az ingyenes alkalmazások, 132 ország lakosai a fizetős alkalmazásokat is meg tudják venni. Az elmúlt időszakban pedig a bevétel több mint 50%-át az alkalmazáson belüli vásárlások hozták. Nem véletlen, hogy a Play-en a legtöbb bevétellel rendelkező alkalmazások nagy része ingyenes. Az emberek sokkal szívesebben töltik le az ingyenes alkalmazásokat, és később esetleg fizenek kisebb összegeket.
Egyes országokban az alkalmazásokat és egyéb tartalmakat nem csak bankkártyával lehet vásárolni, hanem a szolgáltatói számlát terhelve is megszerezhető egy-egy alkalmazás. Az eddigi szolgáltatók mellé még több csatlakozik, és a jobb alsó sarokban sikerült elkapni a Telenor logóját. Lehet, hogy a magyar Telenor ügyfelei is nemsokára élvezhetik ezt a szolgáltatást?
Kis optimalizáció is került a Google Play-be, végre nem kell minden pár soros frissítés után letölteni a több tucat megabájtos alkalmazás fájlokat, ugyanis a Smart App Update-nek köszönhetően csak a változott tartalmat kell letöltenie a telefonnak. A letöltött adatmennyiség a töredékére csökken így, és a mobilnetet használók fellélegezhetnek. (A Google kiszolgáló szerverei is.) Ehhez nem szükséges a legújabb oprendszer, még a Gingerbread (2.3) is támogatott. A kalóz hajlamokkal rendelkezőket viszont el kell, hogy szomorítsam, a fejlesztők ezután kódolhatják az alkalmazásaikat, ami azt jelenti, hogy vége az apk-k egyszerű megosztásának.
Amire már nagyon sokan vártak, sokan találgatták, és az utóbbi időben pontosan be is mutatták: a Google most hivatalosan is bejelentette az Asus által készített táblagépet, a Nexus 7-et. A készülék egyértelműen az Amazon Kindle vetélytársa kíván lenni: jobb tulajdonságok, azonos ár, szélesebb tartalom és nagyobb támogatás. Egyelőre nálunk még nem kapható, de nemsokára más országok előtt is megnyitják a kapukat. Remélhetőleg. A 200 dolláros ár nagyon jó egy ilyen tulajdonságokkal rendelkező eszközért.
Nagyfelbontású kijelző, 4+1 magos Tegra 3 processzor és 12 magos grafikai chip, giroszkóp, 9 órás üzemidő, pure Google, a legújabb Androiddal.
Míg a Nexus 7-est csak úgy a pultból emelték ki, addig a Nexus Q ott állt a pódium közepén, végig letakarva. Hogy mi is ez? Az első közösségi multimédiás eszköz. A Galaxy Nexus-hoz hasonló hardverrel felvértezett, Androidot futtató kis kütyü csatlakoztatható az otthoni hangrendszerhez, a TV-hez, illetve USB porttal ki tudja még, mihez. A mobil eszközöket távirányítóként használva a Google Play-en keresztül birtokolt tartalmakat lehet lejátszani rajta.
Így filmeket, zenéket, YouTube videókat lehet közösen nézni, barátokkal, családdal. Az, hogy mikor mi megy rajta, minden hozzá csatlakozott eszköz irányíthatja, így a modern kori távkapcsoló a Q irányítása lehet, jól össze lehet veszni rajta, hogy mit sugározzon. Az ára viszont már nem annyira kellemes, 299 dollárért vásárolható meg. Made in USA, talán ezért ilyen drága. Nálunk természetesen (ahh) még nem vásárolható meg.
A 2012-es Google I/O első bejelentésén ezek hangzottak el, amit később követett egy Google Glass bemutató, de arról majd később.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.