Fegyvernek látszó mobilért leteperte a rendőr
2013.04.11. 13:14 Szólj hozzá!
Amerikában hoztak már olyan bírói végzést, ami megtiltja a polgárnak, hogy a rendőrt intézkedés közben kamerára vegyék, de még ilyen esetben is mérhetetlen hülyeségre utal azt mondani, hogy a kamera fegyver. Pláne, a mobilban lévő kamera.
San Diego-ban, Kaliforniában a rendőr beleegyezése is kell a videózáshoz, ami pont a videó tanulsága szerint nem történt meg, így nem csoda a "rendőri intézkedés foganatosítása". A rendőr első körben meglepően nyugodtan, többször felszólította Adam Pringle-t arra, hogy tegye el a mobilját, aki ezt megtagadta arra hivatkozva, hogy közterületen van. Ekkor hangzott el az az abszurd mondat, hogy a mobil fegyver. Ezek után nem csoda, hogy Pringle még inkább megmakacsolta magát (vajon mi lett volna a reakciója arra a mondatra, hogy "Kaliforniában a rendőr beleegyezése szükséges, hogy közterületen videóra vegyék, én pedig nem egyezem bele, rakja el a kameráját, vagy előállítom"). Az ezt követő "határozott" fellépés azonban már szinte rendőri túlkapásnak tűnik, és ez az, ami az emberek érzelmeit a leginkább felkavarja.
A Photography is Not a Crime blog elsőként hozta le a videót, és a cikk írása közben elérhetetlen, valószínűleg a nagy érdeklődés miatt összeomlott. A blog 2007-ben jött létre, miután Carlos Miller-t letartoztatták közterületen intézkedő rendőrök fotózásáért. A blog fő célja a szólásszabadság és a sajtószabadság védelme elsősorban a rendőri túlkapások ellen.
Miközben a civil ember a rendőri túlkapással ellen mobilkamerás felvétellel próbálja magát óvni, a rendőr védelmét szolgáló intézkedéseket is meg lehet érteni. Egy olyan országban, ahol könnyű fegyverhez jutni, ahol nem lehet tudni, hogy mikor kattan meg egy fegyverbuzi és keresi fel a rendőr családját, nem csoda, ha egy jelvényszám mögé bújnak és legszívesebben mindenkinek megtiltanák, hogy fotót készítsenek róluk.
Az esettel kapcsolatban megkérdeztük Völgyi Attila fotóriportert is, aki a témával kapcsolatban már többször is tollat billentyűzetet ragadott:
PHNAT és más amerikai szervek azt szokták tanácsolni (nagyon helyesen), hogy legyél felkészült, ismerd a jogaidat, és legyenek nálad a törvények kinyomtatva, vagy idézz fejből.Ha tudsz paragrafust lobogtatni, ai kimondja, hogy mihez van jogod, akkor azzal ritkán tudnak vitatkozni, mert ők nem olyan felkészültek általában: lásd itt a telefon fegyver érvet.Amerikában ez viszonylag jól működik,ha nem törlik a felvételt (volt már példa arra is),akkor a bíróság majd rendezi az ügyet ésmivel letartóztatták, van nyoma, hogy ki járt el, a bíróság pedig korrektül elmarasztalja majd akit el kell, akárki legyen is az.
Magyarországon más a helyzet, mert eleve tilos felismerhető rendőr képet publikálni, de volt már példa fotóst verő rendőr felmentésére is. Épp ezért ezzel kapcsolatban az Eötvös Károly Intézet olyan magánszemély, újságíró vagy fotóriporter jelentkezését várja, “akivel szemben jelenleg vagy a szoros közelmúltban bírósági eljárás zajlott vagy zajlik rendőr képmáshoz fűződő jogának megsértése miatt”, feltéve hogy a jogerős bírósági ítélet megszületése után kéri a szervezet segítségét és képviseletét az alkotmánybírósági eljáráshoz. Az érintettek az info@ekint.org e-mail címen vagy a 06-1 212 4800 telefonszámon jelentkezhetnek, további részletek az Eötvös Károly Intézet oldalán találhatók! (via VA)
via PetaPixel
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal