Kicsivel több mint egy hete, pont a Facebook bejelentése után vettük fel a heti BitCast adásunkat, amiben beszélgettünk, miért is jó, miért nem annyira jó a Facebook kezdeményezése, amivel egyenesen a tizenévesek és egyéb közösségi megszállottak kezdő képernyőjére akarnak kikerülni.
A Facebook Home egy alapvetően nem borzalmas ötlet, ha mondjuk egy évvel ezelőtt jöttek volna elő vele és nem lenne borzasztó az eddig Androidon nyújtott szolgáltatásuk, akkor még többre is mentek volna vele. A ma megjelent alkalmazás értékelése a cikk írásának pillanatában 2,3 körül áll (az 5 csillagból) és mélyrepülésének még koránt sincs vége.
Az új launcher, azaz kezdőképernyő ma startolt, magyar idő szerint délelőtt a hozzá szükséges alkalmazások, a Facebook és a Messenger frissültek, ezzel előkészítve az ezekre épülő Home elindulását. Azonban az új családtag nem minden országban érhető el, és ahol esetleg le is lehet tölteni, nem minden (sőt, elég kevés) telefonon hajlandó futni.
Konkrétan:
HTC One X
HTC One X+
HTC One (nem mindenhol kapható)
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy Note II
Samsung Galaxy S 4 (nem kapható)
Míg a pár hete béta verzióban kiszivárgott Home hajlandó volt egy csomó készüléktípuson elindulni (amíg távolról le nem tiltották azt), a mostani verziót nem sok felhasználó élvezheti. Hivatalosan, a bejelentéskor nagyjából 5 telefont mondtak kompatibilisnek, ebből kettő még nem is nagyon kapható.
A legnagyobb probléma viszont az, hogy nem tiltották le a más telefonról történő letöltést, így van ugyan, aki be tudja szerezni az alkalmazást, de az csak arról tájékoztat, hogy az aktuális készülék nem támogatott, de majd szólnak, ha az lesz. A kérdés már csak az, hogy hogyan, mikor. Nameg hogy minek? Nem túl kellemes ez a start…
Ha kompatibilis telefonod van és ki szeretnéd próbálni, itt töltheted le: Facebook Home. Ha pedig nem, de van benned egy kis berhelési vágy, rootolt telefonod beállításait megváltoztathatod, hogy a Home mondjuk SIII-nak gondolja a telefonodat és egy jó kis helyről beszerzett apk-val megoldható a telepítés. Csak saját felelősségre!
Amerikában hoztak már olyan bírói végzést, ami megtiltja a polgárnak, hogy a rendőrt intézkedés közben kamerára vegyék, de még ilyen esetben is mérhetetlen hülyeségre utal azt mondani, hogy a kamera fegyver. Pláne, a mobilban lévő kamera.
San Diego-ban, Kaliforniában a rendőr beleegyezése is kell a videózáshoz, ami pont a videó tanulsága szerint nem történt meg, így nem csoda a "rendőri intézkedés foganatosítása". A rendőr első körben meglepően nyugodtan, többször felszólította Adam Pringle-t arra, hogy tegye el a mobilját, aki ezt megtagadta arra hivatkozva, hogy közterületen van. Ekkor hangzott el az az abszurd mondat, hogy a mobil fegyver. Ezek után nem csoda, hogy Pringle még inkább megmakacsolta magát (vajon mi lett volna a reakciója arra a mondatra, hogy "Kaliforniában a rendőr beleegyezése szükséges, hogy közterületen videóra vegyék, én pedig nem egyezem bele, rakja el a kameráját, vagy előállítom"). Az ezt követő "határozott" fellépés azonban már szinte rendőri túlkapásnak tűnik, és ez az, ami az emberek érzelmeit a leginkább felkavarja.
A Photography is Not a Crime blog elsőként hozta le a videót, és a cikk írása közben elérhetetlen, valószínűleg a nagy érdeklődés miatt összeomlott. A blog 2007-ben jött létre, miután Carlos Miller-t letartoztatták közterületen intézkedő rendőrök fotózásáért. A blog fő célja a szólásszabadság és a sajtószabadság védelme elsősorban a rendőri túlkapások ellen.
Miközben a civil ember a rendőri túlkapással ellen mobilkamerás felvétellel próbálja magát óvni, a rendőr védelmét szolgáló intézkedéseket is meg lehet érteni. Egy olyan országban, ahol könnyű fegyverhez jutni, ahol nem lehet tudni, hogy mikor kattan meg egy fegyverbuzi és keresi fel a rendőr családját, nem csoda, ha egy jelvényszám mögé bújnak és legszívesebben mindenkinek megtiltanák, hogy fotót készítsenek róluk.
Az esettel kapcsolatban megkérdeztük Völgyi Attila fotóriportert is, aki a témával kapcsolatban már többször is tollat billentyűzetet ragadott:
PHNAT és más amerikai szervek azt szokták tanácsolni (nagyon helyesen), hogy legyél felkészült, ismerd a jogaidat, és legyenek nálad a törvények kinyomtatva, vagy idézz fejből.
Ha tudsz paragrafust lobogtatni, ai kimondja, hogy mihez van jogod, akkor azzal ritkán tudnak vitatkozni, mert ők nem olyan felkészültek általában: lásd itt a telefon fegyver érvet.
Amerikában ez viszonylag jól működik,ha nem törlik a felvételt (volt már példa arra is),akkor a bíróság majd rendezi az ügyet ésmivel letartóztatták, van nyoma, hogy ki járt el, a bíróság pedig korrektül elmarasztalja majd akit el kell, akárki legyen is az.
Fotó: Darnay Katalin/EuroPress
Magyarországon más a helyzet, mert eleve tilos felismerhető rendőr képet publikálni, de volt már példa fotóst verő rendőr felmentésére is. Épp ezért ezzel kapcsolatban az Eötvös Károly Intézet olyan magánszemély, újságíró vagy fotóriporter jelentkezését várja, “akivel szemben jelenleg vagy a szoros közelmúltban bírósági eljárás zajlott vagy zajlik rendőr képmáshoz fűződő jogának megsértése miatt”, feltéve hogy a jogerős bírósági ítélet megszületése után kéri a szervezet segítségét és képviseletét az alkotmánybírósági eljáráshoz. Az érintettek az info@ekint.org e-mail címen vagy a 06-1 212 4800 telefonszámon jelentkezhetnek, további részletek az Eötvös Károly Intézet oldalán találhatók! (via VA)
Drenteller:
Figyelmetekbe szeretnék ajánlani egy exkluzív reprezentációs bankkártya és irattartót ami... (2014.08.29. 18:39)Ellopják az RFID bankkártyák adatait?